Ποιοι εκλέγονται - Τελικά αποτελέσματα των εκλογών

Τα αποτελεσματα των εκλογων δίνουν πρώτη τη Νέα Δημοκρατία με ποσοστό 29.66% να κερδίζει το bonus των 50 εδρών και να φτάνει τις 129 έδρες.

Τα τελικά αποτελέσματα των εκλογών του Ιουνίου 2012 σύμφωνα με το Υπουργείο Εσωτερικών επί συνόλου εγγεγραμμένων 9.949.124, ψήφισαν 6.216.176, ψήφισαν 62,47 %, αποχή 37,53%, με ενσωμάτωση 99,90%, άκυρα/λευκά 0,99 % (61.323) τα κόμματα πέρνουν:
  1. - ΝΔ 29,66% και 129 έδρες
  2. - ΣΥΡΙΖΑ 26,89% και 71 έδρες
  3. - ΠΑΣΟΚ 12,28% και 33 έδρες
  4. - Ανεξάρτητοι Έλληνες 7,51% και 20 έδρες
  5. - Χρυσή Αυγή 6,92% και 18 έδρες
  6. - Δημοκρατική Αριστερά 6,26% και 17 έδρες
  7. - ΚΚΕ 4,50% και 12 έδρες
Εκτός βουλής μένει το 5,98%, δηλαδή η Δημιουργία Ξανά-ΔΡΑΣΗ με 1,59%, το ΛΑΟΣ με 1,58%,  οι Οικολόγοι-Πράσινοι με 0,88% και άλλα μικρότερα κόμματα και σχηματισμοί.

Τα ονόματα των βουλευτών της νέας Βουλής, όπως προκύπτουν από τα αποτελέσματα κατά περιφέρεια είναι τα εξής...

 ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ
ΝΔ: Μπακογιάννη Ντόρα, Αθανασίου Χαράλαμπος, Λαζαρίδης Χρύσανθος, Μιχελάκης Γιάννης.
ΣΥΡΙΖΑ: Γλέζος Μανόλης, Φωτίου Θεανώ, Τσουκαλάς Δημήτρης
ΠΑΣΟΚ: Δήμας Πύρρος
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Κουίκ Τέρενς
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Παππάς Χρήστος
ΔΗΜΑΡ: Λυκούδης Σπύρος
ΚΚΕ: Παφίλης Θανάσης

Α΄ ΑΘΗΝΩΝ
ΝΔ: Κεφαλογιάννη Όλγα, Αβραμόπουλος Δημήτρης, Κακλαμάνης Νικήτας, Πιπιλή Φωτεινή, Κικίλιας Βασίλης, Μηταράκης Νότης, Παυλόπουλος Προκόπης, Ψυχάρης Ανδρέας.
ΣΥΡΙΖΑ: Τσίπρας Αλέξης, Κωνσταντοπούλου Ζωή, Βούτσης Νίκος, Μπόλαρη Μαρία.
ΠΑΣΟΚ: Σκανδαλίδης Κώστας
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Μιχαλολιάκος Νίκος (αν επιλέξει την έδρα)
ΔΗΜΑΡ: Πανούσης Γιάννης
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Κουντουρά Έλενα
ΚΚΕ: Κανέλλη Λιάνα

Β΄ ΑΘΗΝΩΝ
ΣΥΡΙΖΑ: Σακοράφα Σοφία, Κουρουμπλής Παναγιώτης, Παπαδημούλης Δημήτρης, Δραγασάκης Γιάννης, Δούρου Ρένα, Στρατούλης Δημήτρης, Βαλαβάνη Νάντια, Τατσόπουλος Πέτρος, Τσακαλώτος Ευκλείδης, Παναγόπουλος Στάθης, Αλεξόπουλος Απόστολος, Καφαντάρη Χαρά, Κατριβάνου Βασιλική.
ΝΔ: Μητσοτάκης Κυριάκος, Χατζηδάκης Κωστής, Βούλτεψη Σοφία, Ντινόπουλος Αργύρης, Βαρβιτσιώτης Μιλτιάδης, Γεωργιάδης Άδωνις, Μεϊμαράκης Βαγγέλης, Σπηλιωτόπουλος Άρης, Γιακουμάτος Γεράσιμος, Πολύδωρας Βύρων, Καραμανλή Άννα, Παναγιωτόπουλος Πάνος, Παπακώστα Κατερίνα, Παπαθανασίου Γιάννης.
ΠΑΣΟΚ: Λοβέρδος Ανδρέας, Χρυσοχοΐδης Μιχάλης, Ανδρουλάκης Μίμης.
ΔΗΜΑΡ: Κουβέλης Φώτης, Ψαριανός Γρηγόρης, Βουδούρης Οδυσσέας.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Καμμένος Πάνος, Δημαράς Γιάννης, Καπερνάρος Βασίλης.
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Μιχαλολιάκος Νίκος, Ζαρούλια Ελένη, Γερμενης Γιώργος.
ΚΚΕ: Παπαρήγα Αλέκα, Χαλβατζής Σπύρος, Κατσώτης Χρήστος

ΑΤΤΙΚΗ
ΣΥΡΙΖΑ: Μητρόπουλος Αλέξης, Αθανασίου Νάσος, Πάντζας Γιώργος,
ΝΔ: Σαμαράς Αντώνης, Βορίδης Μάκης, Μαρτινου Γεωργία, Βλάχος Γιώργος
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Κασσιδιάρης Ηλίας
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Χαϊκάλης Παύλος
ΠΑΣΟΚ: Χριστοφιλοπούλου Εύη
ΔΗΜΑΡ: Οικονόμου Βασίλης
ΚΚΕ: Γκιόκας Γιάννης

Α΄ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΝΔ:  Αρβανιτόπουλος Κωνσταντίνος, Κατσαφάδος Κωνσταντίνος
ΣΥΡΙΖΑ: Δρίτσας Θεόδωρος
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Μέλας Παναγιώτης
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Κουζήλος Νικόλας
ΔΗΜΑΡ: Ρεπούση Μαρία

Β΄ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
ΣΥΡΙΖΑ: Λαφαζάνης Παναγιώτης, Βαμβακά Ευγενία
ΝΔ: Τραγάκης Ιωάννης. Νεράντζης Αναστάσιος
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Λάγος Ιωάννης
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Κουράκος Ιωάννης
ΚΚΕ: Μανωλάκου Διαμάντω
ΔΗΜΑΡ: Γιαννακάκη Μαρία

Α΄ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΝΔ: Καραμανλής Κώστας, Γκιουλέκας Κώστας, Καλαφάτης Σταύρος, Ράπτη Έλενα, Ιωαννίδης Γιάννης, Ορφανός Γιώργος
ΣΥΡΙΖΑ: Κουράκης Τάσος, Αμανατίδης Γιάννης, Χαραλαμπίδου Δέσποινα, Γαϊτάνη Ιωάννα.
ΠΑΣΟΚ: Βενιζέλος Ευάγγελος.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Αβραμίδης Γαβριήλ, Γιαταγάνα Χρυσούλα-Μαρία
ΔΗΜΑΡ: Ξηροτύρη-Αικατερινάρη Ασημίνα
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Γρέγος Αντώνης
ΚΚΕ: Παπαρήγα Αλέκα (αν επιλέξει την έδρα)

Β΄ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΝΔ: Καράογλου Θεόδωρος, Ανασταστιάδης Σάββας.
ΣΥΡΙΖΑ: Αμανατίδου Λίτσα.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Ξουλίδου Σταυρούλα
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Ζησιμόπουλος Πολύβιος
ΔΗΜΑΡ: Μάρκου Αικατερίνη
ΚΚΕ: Γερασιμίδου Ελένη

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ
ΝΔ: Σαλμάς Μάριος, Καραγκούνης Κωνσταντίνος,
ΣΥΡΙΖΑ: Βαρεμένος Γεώργιος, Τριανταφύλλου Μαρία
ΠΑΣΟΚ: Μωραϊτης Αθανάσιος
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Μπαρμπαρούσης Κωνσταντίνος
ΔΗΜΑΡ: Κουβέλης Φώτης
ΚΚΕ: Μωραϊτης Νικόλαος

ΑΡΓΟΛΙΔΑ
ΝΔ: Ανδριανός Ιωάννης
ΣΥΡΙΖΑ: Κοδέλας Δημήτριος
ΠΑΣΟΚ: Μανιάτης Ιωάννης

ΑΡΚΑΔΙΑ
ΝΔ:  Λυκουρέντζος Ανδρέας
ΣΥΡΙΖΑ: Ζαχαριάς Κωνσταντίνος
ΠΑΣΟΚ: Κωνσταντινόπουλος Οδυσσέας

ΑΡΤΑΣ
ΝΔ: Στύλιος Γεώργιος
ΣΥΡΙΖΑ: Γεροβασίλη Όλγα
ΠΑΣΟΚ: Γκόγκας Χρήστος

ΑΧΑΪΑ
ΣΥΡΙΖΑ: Τσίπρας Αλέξης, Καννελοπούλου Μαρία
ΝΔ: Νταβλούρος Αθανάσιος, Νικολόπουλος Νίκος
ΠΑΣΟΚ: Παπανδρέου Γεώργιος
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Νταβρής Γεώργιος
ΔΗΜΑΡ: Τσουκάλης Νικόλαος,
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Αρβανίτης Αβράμης Μιχαήλ
ΚΚΕ: Καραθανασόπουλος Νικόλαος

ΒΟΙΩΤΙΑ
ΣΥΡΙΖΑ: Σταθάς Ιωάννης.
ΝΔ: Μπασιάκος Ευάγγελος, Καράμπελας Ιωάννης, Κουτσούμπας Ανδρέας.

ΓΡΕΒΕΝΑ
ΝΔ: Κοψαχείλης Τιμολέων

ΔΡΑΜΑ
ΝΔ:  Κυριαζίδης  Δημήτριος
ΣΥΡΙΖΑ: Καραγιαννίδης Χρήστος
ΠΑΣΟΚ: Αηδόνης Χρήσος

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ
ΝΔ: Υψηλάντης Βασίλης, Κονσόλας Μανώλης
ΣΥΡΙΖΑ: Γάκης Δημήτρης
ΠΑΣΟΚ:  Κρεμαστινός Δημήτρης
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Ιατρίδη Τσαμπίκα

ΕΒΡΟΣ
ΝΔ: Γεροντόπουλος Κυριάκος, Δερμεντζόπουλος Αλέξανδρος
ΠΑΣΟΚ: Ντόλιος Γιώργος.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Καμμένος Παναγιώτης

ΕΥΒΟΙΑ
ΣΥΡΙΖΑ: Αποστόλου Ευάγγελος.
ΝΔ: Κεδίκογλου Σίμεών ( του Βασιλείου)
ΠΑΣΟΚ: Κεδίκογλου Συμεών (του Αγγέλου)
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Μαρκόπουλος Κώστας.
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Μίχος Νικόλαος.
ΔΗΜΑΡ: Αναγνωστάκης Δημήτρης

ΕΥΡΥΤΑΝΙΑ
ΝΔ: Κοντογεώργος Κωνσταντίνος

ΖΑΚΥΝΘΟΣ
ΣΥΡΙΖΑ: Κοντόνης Χαράλαμπος

ΗΜΑΘΙΑ
ΝΔ: Τσαβδαρίδης Λάζαρος, Βεσυρόπουλος Απόστολος, Μπατσάρα Γεωργία
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Γιοβανόπουλος Κωνσταντίνος.

ΗΛΕΙΑ
ΝΔ: Τζαβάρας Κωνσταντίνος, Αυγερινοπούλου Διονυσία, Κοντογιάννης Γεώργιος, Μαρίνος Ανδρέας
ΣΥΡΙΖΑ: Γεωργοπούλου-Σαλτάρη Ευσταθία
ΠΑΣΟΚ: Κουτσούκος Γιάννης

ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
ΣΥΡΙΖΑ: Κριτσωτάκης Μιχάλης, Διακάκη Μαρία.
ΝΔ: Κεφαλογιάννης Μανόλης, Αυγενάκης Λευτέρης, Σενετάκης Μάξιμος.
ΠΑΣΟΚ: Βενιζέλος Ευάγγελος (αν επιλέξει την έδρα).
ΔΗΜΑΡ: Μιχελογιαννάκης Γιάννης.
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Μαριάς Νότης.

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
ΝΔ: Μπέζας Αντώνιος

ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΝΔ: Τασούλας Κωνσταντίνος, Καλογιάννης Σταύρος, Ασημακοπούλου Άννα-Μισέλ, Σιάκκας Φίλιππος
ΣΥΡΙΖΑ: Μαντάς Χρήστος
ΠΑΣΟΚ: Κάσσης Μιχαήλ

ΚΑΒΑΛΑ
ΝΔ:  Παναγιωτόπουλος Νίκος, Καλαντζής Γιώργος, Πασχαλίδης Ιωάννης, Κλετισιώτης Κωνσταντίνος
 
ΚΑΡΔΙΤΣΑ
ΝΔ: Τσιάρας Κωνσταντίνος, Σκόνδρα Ασημίνα, Ταλιαδούρος Σπύρος, Σιούφας Παύλος.
ΣΥΡΙΖΑ: Μιχαλάκης Νικόλαος.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
ΝΔ: Αντωνίου Μαρία
ΣΥΡΙΖΑ: Διαμαντόπουλος Ευάγγελος

ΚΕΡΚΥΡΑ
ΝΔ: Δένδιας Νικόλαος. Γκίκας Στέφανος
ΠΑΣΟΚ: Γκερέκου Αγγελική

ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ
ΣΥΡΙΖΑ: Θεοπεφτάτου Αφροδίτη

ΚΙΛΚΙΣ
ΝΔ: Γεωργαντάς Γιώργος
ΣΥΡΙΖΑ: Αγαθοπούλου Ειρήνη-Ελένη
ΠΑΣΟΚ: Παραστατίδης Θεόδωρος

ΚΟΖΑΝΗ
ΝΔ: Κασαπίδης Γεώργιος, Παπαδόπουλος Μιχάλης,
ΣΥΡΙΖΑ: Ουζουνίδου Ευγενία
ΠΑΣΟΚ: Κουκουλόπουλος Πάρις
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Μακρή Ραχήλ

ΚΟΡΙΝΘΙΑ
ΝΔ: Ταγάρας Νικόλαος, Δήμας Χρίστος, Κόλλιας Κωνσταντίνος.
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Μπούκουρας Ευστάθιος.

ΚΥΚΛΑΔΕΣ
ΝΔ: Βρούτσης Γιάννης
ΣΥΡΙΖΑ: Συρμαλένιος Νικόλας
ΠΑΣΟΚ : Ρήγας Παναγιώτης

ΛΑΚΩΝΙΑ
ΝΔ: Δαβάκης Αθανάσιος.
ΣΥΡΙΖΑ: Αραχωβίτης Σταύρος.
ΠΑΣΟΚ: Γρηγοράκος Λεωνίδας.

ΛΑΡΙΣΑ
ΝΔ: Χαρακόπουλος Μάξιμος,  Κελλας Χρήστος,
ΣΥΡΙΖΑ: Διώτη Ηρώ, Γελάλης Δημήτρης
ΠΑΣΟΚ: Σαχινίδης Φίλιππος
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Αλεξόπουλος Χρυσοβαλάντης
ΚΚΕ: Λαμπρούλης Γιώργος
ΔΗΜΑΡ: Ψύρρας Θωμάς

ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΣΥΡΙΖΑ: Δερμιτζάκης Κωνσταντίνος
ΝΔ: Πλακιωτάκης Ιωάννης.

ΛΕΣΒΟΥ
ΝΔ: Βογιατζάκης Παύλος
ΣΥΡΙΖΑ: Ζερδέλης Ιωάννης.
ΠΑΣΟΚ: Σηφουνάκης Νίκος.

ΛΕΥΚΑΔΑ
ΝΔ: Σολδάτος Θεοδώρος

ΜΑΓΝΗΣΙΑ
ΣΥΡΙΖΑ: Μεϊκοπουλος Αλέξανδρος
ΝΔ: Νάκκος Αθανάσιος
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Χρυσοβελώνη Μαρίνα
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΉ: Ηλιόπουλος Παναγιώτης
ΔΗΜΑΡ: Μουτσινάς Πάρις

ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
ΝΔ: Σαμαράς Αντώνης, Λαμπρόπουλος Ιωάννης, Σαμπαζιώτης Δημήτρης.
ΣΥΡΙΖΑ: Πετράκος Αθανάσιος.
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Κουκούτσης Δημήτριος.

ΞΑΝΘΗ
ΣΥΡΙΖΑ: Ζεϊμπέκ Χουσεϊν.
ΝΔ: Κοντός Αλέξανδρος.
ΠΑΣΟΚ: Σαλτούρος Δημήτρης.

ΠΕΛΛΑ
ΝΔ: Καρασμανης Γιώργος, Σταμενίτης Διονύσης, Τζαμτζης Ιορδάνης,
ΠΑΣΟΚ: Τζάκρη Θεοδώρα

ΠΙΕΡΙΑ
ΝΔ: Κουκοδήμος Κώστας, Κωνσταντόπουλος Γιώργος, Χριστογιάννης Δημήτρης, Μάνη-Παπαδημητρίου Άννα.

ΠΡΕΒΕΖΑ
ΝΔ: Τσουμάνης Δημήτρης.
ΣΥΡΙΖΑ: Μπάρκας Κωνσταντίνος

ΡΕΘΥΜΝΟ
ΣΥΡΙΖΑ: Ξανθος Ανδρέας
ΝΔ: Κεφαλογιάννης Ιωάννης.

ΡΟΔΟΠΗΣ
ΝΔ: Στυλιανίδης Ευριπίδης
ΠΑΣΟΚ: Χατζή Οσμάν Αχμέτ
ΣΥΡΙΖΑ: Καρά Γιουσούφ Αϊχάν

ΣΑΜΟΣ
ΣΥΡΙΖΑ: Καλογέρη Αγνή

ΣΕΡΡΕΣ
ΝΔ: Βλαχβεης Μενέλαος, Αραμπατζή Φωτεινή, Λεονταρίδης Θεόφιλος.
ΣΥΡΙΖΑ: Σταμπούλη Αφροδίτη.
ΠΑΣΟΚ: Μπόλαρης Μάρκος
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ: Κόλλια-Τσαρουχά Μαρία
ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Σιώης Νικήτας

ΤΡΙΚΑΛΑ
ΝΔ: Βλαχογιάννης Ηλίας, Σκρέκας Κωνσταντίνος, Ταμηλος Μιχαήλ
ΣΥΡΙΖΑ: Δριτσέλη Παναγιώτα
ΔΗΜΑΡ: Κυρίτσης Γιώργος

ΦΘΙΩΤΙΔΑ
ΝΔ: Σταϊκούρας Χρήστος, Σταυρογιαννης Νικόλαος, Σταυρογιαννακόπουλος Κωνσταντίνος, Μακρή-Θεοδώρου Ελένη.
ΣΥΡΙΖΑ: Κυριακάκης Βασίλης.

ΦΛΩΡΙΝΑ
ΝΔ: Κωνσταντινίδης Ευστάθιος
ΣΥΡΙΖΑ: Γερμανίδης Αθανάσιος

ΦΩΚΙΔΑ
ΝΔ: Μανδρέκα Ασπασία

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
ΝΔ: Καρανάσιος Ευθύμιος.
ΣΥΡΙΖΑ: Ιγγλέζη Αικατερίνη.
ΠΑΣΟΚ: Δριβελέγκας Ιωάννης.

ΧΑΝΙΑ
ΣΥΡΙΖΑ: Σταθάκης Γιώργος
ΝΔ: Μαρκογιαννάκης Χρήστος, Βολουδάκης Μανούσος-Κωνσταντίνος, Βιρβιδάκης Κυριάκος

ΧΙΟΥ
ΝΔ: Μουσουρούλης Κωνσταντίνος
ΠΑΣΟΚ: Τριαντάφυλλος Κωνσταντίνος.

Δημοσίευση σχολίου

[blogger]

Author Name

Φόρμα επικοινωνίας

Όνομα

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο *

Μήνυμα *

Από το Blogger.